خودشناسی؛ اولین گام

وَاَنَّ الرّاحِلَ اِلَیْکَ قَریبُ الْمَسافَةِ  (براستى کوچ کننده به درگاهت راهش نزدیک است) هرسال با شروع رجب سفری آغاز می شود به سوی قرب الهی و هر چه به رمضان نزدیکتر می شویم این مسافرین رنگ و رویی خدایی تر میگیرند و سفر به اوج خود با  تب و تاب سالکانش نزدیک تر میگردد تا شب قدر و پس از آن که قسمت پایانی میهمانی اختصاصی را تشکیل می دهد. آیا ما کوچ خود به سوی خدا را شروع کرده ایم ؟  خدایا گرچه ما میهمان رمضانت شده ایم بدون اینکه سفری را با آدابش شروع  کرده باشیم اما صمیمانه دوست داریم که از کوچ کنندگان به سویت باشیم از این وادی تنهایی و جدایی و غربت.

  من عرف نفسه فقد عرف ربّه

برای کوچ از کجا شروع کنیم و چگونه پای در راه نهیم؟ شاید خودشناسی اولین مرحله از این راه باشد که بسیاری از عالمان دین و فیلسوفان بشری به آن اعتقاد دارند. و چه زیبا پیامبر اسلام فرموده است که هر که خود را بشناسد خدا را شناخته است.

  خود را چگونه بشناسیم و چه برنامه ای عملی را پیش بگیریم؟ کتاب شناخت شهید مطهری  اولین کتابی است که در این زمینه معرفی میشود و خیلی از دوستان آن را خوانده اند.

  دوستان! شاید مسیری عملیاتی تر نیز بتوان معرفی نمود! در این زمینه من آنچه را پیدا کرده ام دراین ماه عزیز می نویسم و در صورتیکه شما نیز نظری و یا نقدی داشتید خوشحال می شوم که در این راه همراه و کمکم باشید.

  الهی! قدم در راهی میگذاریم که با آنچه با عقلمان و دلمان دریافت کرده ایم بتوانیم خود را بشناسیم و آنچنان در این دوران زندگی کنیم که هنگام رسیدن به پیشگاهت سرشکسته و خجلت زده نباشیم.

  یا حَبیبَ مَنْ تَحَبَّبَ اِلَیْکَ وَیا قُرَّةَ عَیْنِ مَنْ لاذَبِکَ وَانْقَطَعَ اِلَیْکَ (اى دوست کسى که با تو دوستى کند و اى نور دیده کسى که پناه به تو آرد و از دیگران ببرد)

/ 2 نظر / 26 بازدید
یاس حسینیه

سلام! از اینکه بعد از 6 سال برگشتین به شهد شهادت خوشحالم. و چه مبار ماهیست این رمضان که در آن خود را بهتر از بهتر شناسیم.

احمد

سلام .ممنون از حضورتان در وبلاگ لا له زار بر خود می بالم که مرا دوستدار اهل بیت و دوستدار دوستان اهل بیت قرار داد.. اینم وبلاگ دیگرمه .خوشحال می شم تشریف بیارید التماس دعا ........................................................ چه سال ها که خدا بود و ما نفهمیدیم کنار خانه ی ما بود و ما نفهمیدیم همین خدا که برایش قصیده می گفتیم خودش قصیده سرا بود و ما نفهمیدیم چه اشتباه بزرگی همیشه در معنا نوا، ز ناله جدا بود و ما نفهمیدیم و این صدا که شنیدیم تازگی، عمری - سرود پنجره ها بود و ما نفهمیدیم دری که رو به خیابان عشق وا می شد کنار خانه ی ما بود و ما نفهمیدیم