نوری را با خود به میهمانی بعدی ببریم

گفتند که در ماه رمضان شیطان را در غل و زنجیر می کنند تا بندگان در میهمانی خدا آسوده خاطرتر باشند، حالا که این ماه تمام شده است. شیطان عصیانگر عصبانی با بی صبری منتظر است تا ظرفی را که در این میهمانی پر کرده اند به یکباره وازگون کند و یا تدریجی خالی نماید. و این عصیانگری نفس بلا فاصله پس از ماه رمضان ممکن است از این باشد.

آقای فاطمی نیا در آخرین روز گفتند نوری را با خود تا سال بعد نگه داریم و منظورشان را اینچنین بیان کردند که اگر ترک گناهی در ماه رمضان انجام شده است این را تا سال دیگر حفظ کنیم و یا اگر حسنه ای انجام شده است آنرا ادامه دهیم. و عنوان کردند که در اینصورت برکات زیادی نصیبمان می گردد. 

 

پس بیایید نوری را با خود تا میهمانی بعدی ببریم

   + سعید - ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/۳۱

خودمان باشیم در حدکمال

سلام

7 سال پیش که با اعتقادی راسخ نام شهد شهادت را برای این وبلاگ انتخاب کردم شاید اینقدر با زندگی امروزی درگیر نشده بودم و اینقدر ظواهر دنیا باعث غبار آلودگی ارزشهایی که نوجوانی و قسمتی از جوانی ام را باآنها زندگی کرده بودم نشده بود.

چرا ارزشهای بنیادی زندگی ما در زندگی روزمره امان به فراموشی سپرده می شود و ما حاضریم رنج زندگی بر خلاف ارزشهایمان را تجربه کنیم؟؟

برای تحلیل این موضوع شما را به وبلاگ چه چیز مهمترین است دعوت میکنم و خواهشمندم با نقد کردن و بحث کردن در این مورد و برای پیدا کردن راهی به سوی زندگی بر اساس ارزشها به عمیق تر و قویتر کردن بحث کمک کنید.

با تشکر  

   + سعید - ٤:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/۱٠

شکایت به خدا

 

خدایا

هروقت که با خود گفتم که دیگر آماده و مهیا شده ام و برخاستم که در برابرت نماز بخوانم و با تو راز و نیاز کنم تو بر من چُرت و بی حالی را مسلط كردى و هنگامى که نماز را شروع کردم حال مناجات را از من گرفتى در آن وقتى كه به راز و نياز پرداختم ، مرا چه شده است كه هرگاه با خود گفتم باطن و درونم نيكو شده و به توبه کنندگان نزدیک شده ام، گرفتارى و پيش آمدى برايم رخ دادی كه پايم لغزش پيدا كرده و ميان من و خدمتگذاريت حائل شود.

آقاى من

شايد مرا از در خانه ات رانده اى

يا شايد ديده اى که حقت را سبك می شمارم پس دورم كرده اى

يا شايد ديده اى از تو رو گردانده ام پس خشمم كرده اى

يا شايد مرا جزو دروغگويان ديده اى پس رهايم كرده اى

يا شايد ديده اى که سپاسگزار نعمتهايت نيستم پس محرومم ساخته اى

يا شايد مرا در مجلس علماء نيافته اى پس خوارم كرده اى

يا شايد مرا در زمره غافلان ديده اى پس از رحمت خويش بى بهره ام كرده اى

يا شايد مرا ماءنوس با مجالس بيهوده گذرانان ديده اى پس مرا به آنها واگذاشته اى

يا شايد دوست نداشتى دعايم را بشنوى پس از درگاهت دورم كرده اى

يا شايد به جرم و گناهم كيفرم داده اى يا شايد به بى شرميم مجازاتم كرده اى

 

پروردگارا

اگر از من بگذرى بجاست چون بسيار اتفاق افتاده كه از گنهكاران پيش از من گذشته اى زيرا كرم تو از خدای من برتر از كيفر كردن تقصيركاران است و من پناهنده به فضل توام و از ترس تو بسوى خودت گريخته ام و درخواست انجام وعده ات را در چشم پوشى از كسى كه خوش گمان به تو است دارم

فرازی از ابوحمزه ثمالی

   + سعید - ۱:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٩

خودشناسی؛ اولین گام

وَاَنَّ الرّاحِلَ اِلَیْکَ قَریبُ الْمَسافَةِ  

(براستى کوچ کننده به درگاهت راهش نزدیک است )

هرسال با شروع رجب سفری آغاز می شود به سوی قرب الهی و هر چه به رمضان نزدیکتر می شویم این مسافرین رنگ و رویی خدایی تر میگیرند و سفر به اوج خود با  تب و تاب سالکانش نزدیک تر میگردد تا شب قدر و پس از آن که قسمت پایانی میهمانی اختصاصی را تشکیل می دهد.

آیا ما کوچ خود به سوی خدا را شروع کرده ایم ؟

 خدایا گرچه ما میهمان رمضانت شده ایم بدون اینکه سفری را با آدابش شروع  کرده باشیم اما صمیمانه دوست داریم که از کوچ کنندگان به سویت باشیم از این وادی تنهایی و جدایی و غربت.

  من عرف نفسه فقد عرف ربّه

برای کوچ از کجا شروع کنیم و چگونه پای در راه نهیم؟ شاید خودشناسی اولین مرحله از این راه باشد که بسیاری از عالمان دین و فیلسوفان بشری به آن اعتقاد دارند. و چه زیبا پیامبر اسلام فرموده است که هر که خود را بشناسد خدا را شناخته است.

  خود را چگونه بشناسیم و چه برنامه ای عملی را پیش بگیریم؟ کتاب شناخت شهید مطهری  اولین کتابی است که در این زمینه معرفی میشود و خیلی از دوستان آن را خوانده اند.

  دوستان! شاید مسیری عملیاتی تر نیز بتوان معرفی نمود! در این زمینه من آنچه را پیدا کرده ام دراین ماه عزیز می نویسم و در صورتیکه شما نیز نظری و یا نقدی داشتید خوشحال می شوم که در این راه همراه و کمکم باشید.

  الهی! قدم در راهی میگذاریم که با آنچه با عقلمان و دلمان دریافت کرده ایم بتوانیم خود را بشناسیم و آنچنان در این دوران زندگی کنیم که هنگام رسیدن به پیشگاهت سرشکسته و خجلت زده نباشیم.

  یا حَبیبَ مَنْ تَحَبَّبَ اِلَیْکَ وَیا قُرَّةَ عَیْنِ مَنْ لاذَبِکَ وَانْقَطَعَ اِلَیْکَ (اى دوست کسى که با تو دوستى کند و اى نور دیده کسى که پناه به تو آرد و از دیگران ببرد)

   + سعید - ٢:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٤